• Elektroterapija kintamu aukšto dažnio lauku: interferencinės srovės, jų indikacijos, kontraindikacijos, elektrodai bei jų išdėstymas.

Pirminis žaizdos sutvarkymas ir kraujavimo stabdymas

Pirminis žaizdos sutvarkymas ir kraujavimo stabdymas.

Tvarsčio uždėjimas ant žaizdos vadinamas tvarstymu. 

Tvarstį sudaro 2 dalys: 
1)vidinė, tvarstomoji medž, kuri liečiasi su žaizda. Tai gb sterili servetėlė ir 
2)išorinė, kur pritvirtinama tvarstomoji medž (bintas). 

Tvarstomoji medž gb higroskopinė, ty gerai sugerti drėgmę, o taip pat gerai sterilizuotų. Pirmą kartą po traumos uždedamas pirminis sterilus tvarstis. 

Tam galima panaudoti individualų tvarstomąjį paketą. Jį sudaro bintas ir 2 vatos ar marlės pagalvėlės. Viena pagalvėlė- nejudri, o kitą galima stumdyti bintu. Tvarstant bintas tempiamas tol, kol pagalvėlės išsilygina. Jos dedamos ant žaizdos, nepaliečiant paviršiaus. 

Tvarsčių rūšys.l.svarbu teisingai tvarstyti, kad tvarstis neatsileistų ir nenusmuktų gabenant nukentėjusįjį į ligoninę. Pradėti tvarstymą reikia nuo plonesnės kūno dalies pereinant į storesnę. Tvarstoma iš kairės į dešinę, perimant iš vienos rankos į kitą. Tvarsčio galva turi būti nukreipta į teikiantįjį pagalbą. Kiekviena vija turi padengti dalį apačioje esančios vijos. 

Tvarsčiai: 
  • 1) Žiedinis apsukinis- vijos eina apie kūną, naudojamas kaklui, riešui. 
  • 2) Spiralinis: 

a) bėgantysis, kurio kiekviena nauja vija padengia trečdalį senosios; 
b) šliaužiantysis spiralinis, kurio kiekviena nauja vija eina šalia senos, arba atokiau; c)spiralinis su perlenkimais, tai bėgantysis su perlenkimais, kurie daromi tam, kad nebūtų nukarusių kraštų. Kiekviena nauja vija turi padengti kitą iki pusės. Šis tvarstis taikomas nelygioms kūno dalims tvarstyti. 
  • 3) Kryžminis arba aštuoniukės pavidalo. Šis tvarstis susideda iš dviejų tarpusavyje besikryžiuojančių kilpų. Kryžminiai tvarsčiai skirstomi: 

a) varpinis. Jis būna kylantis ir nusileidžiantis. Taikomas klubo, peties sąn, pėdai, plaštakai, nugarai tvarstyti; 
b)vėžlinis- kryžminis tvarstis, kurio vijos kryžiuojasi vienoje vietoje. Taikomas kelio sąnariams. 

Hipokrato kepurė. Tvarstant galvą šiuo tvarsčiu, naudojamas tvarstis dviem galvom. Viena jų apjuosia žiedinėmis vijomis, kaktą, pakaušį, o antroji padengia viršugalvį iš priekio atgal einančiomis vijomis, kurios palenda po žiedinėmis vijomis. 

Šalmo pavidalo tvarstis. Kamanų arba apynasrio. Jis taikomas sužeidus viršugalvį, pakaušį, apatinį žandikaulį, skruostus. Gb vienpusis ir abipusis. 

Imobilizuojantys tvarsčiai: 
a)dezo tvarstis, taikomas esant raktikaulio, žastikaulio lūžimams, peties sąnario išnirimui; 
b)velpo; 
c)kryžminis nugaros tvarstis, padedantis imobilizuoti lūžusį raktikaulį. 

  • 6)Trikampės skarelės tvarsčiai. tvarstymui naudojamos trikampės skarelės. Galima tvarstyti galvą, peties, klubo sąnarius, pėdą, plaštaką, parišti ranką. 


  • 7)Svaidyklės pavidalo tvarstis. Jis naudojamas nosiai, smakrui tvarstyti.



Kraujavimo stabdymo būdai. 

Laikinas (galūnės pakėlimas, prispaudimas pirštais prie kaulo. Maksimalus, galūnės sulenkimas arba ištiesimas, užveržimas spaudžiamuoju tvarsčiu arba varščiu- timpa) ir galutinis (krjg perrišimas chirurgiškai stabdant žaizdą arba panaudojant fizinius, cheminius, biologinius kraujavimo stabdymo būdus). 

Užspaudimas pirštais. Šis būdas taikomas kraujavimo stabdymo pradžioje. Taikant jį kraujavimas sustabdomas greičiausiai. Staiga prasidėjus kraujavimui, kraujuojanti žaizda užspaudžiama pirštais ar ranka. 

Galūnės pakėlimas. Šis būdas tinka, jei kraujavimas yra nestiprus ir taikomas su kitais būdais įv stiprumo kraujavimui stabdyti. Ranka arba koja pakeliama aukščiau širdies lygio. 

Maksimalus galūnės sulenkimas. Rankos sulenkimas per alkūnės sąnarį ir kojos sulenkimas per kojos sąnarį. Šis būdas taikomas kraujavimo stabdymo pradžioje visiškai sulenkus ranką per alkūnės sąnarį.

Tvarstis. Naudojamas nestipriam, ty kapiliariniam arba silpnam veniniam kraujavimui stabdyti. Ant žaizdos dedamas sterilus tvarstis ir aprišamas marle, skarele ar audinio atraiža. 

Spaudžiamasis tvarstis. Naudojamas stipresniam kraujavimui stabdyti- veniniam, arteriniam ar tuo atveju, jei paprastas tvarstis kraujavimo nesustabdo. Ant sutvarstytos žaizdos dedamas kietas žaizdos dydžio daiktas (standžiai susuktas audinio ritinėlis ir stipriai aprišamas). Tvarstant šiuo būdu mazgas rišamas virš ritinėlio. Spaudžiamas tvarstis yra geriausias kraujavimo stabdymo būdas, bet sutvarsčius netaisyklingai gali sutrikti aplinkinių audinių kraujotaka. 

Timpa. Varžtis, naudojama stipriam arteriniam kraujavimui stabdyti, kai spaudžiamuoju tvarsčiu kraujavimo sustabdyti nepavyksta. Timpa dedama kraujuojant iš galūnių. Jei galūnė nutraukta, ją būtina uždėti, gali prasidėti stiprus arterinis kraujavimas. Timpa veržiama 4-5cm aukščiau žaizdos. Jos negalima dėti ant sąnario. 
Po timpa būtinai padėti paklotą. Timpa vyniojama kelis kartus taip, kad kiekviena vija dengtų ankstesnės vijos kraštą. Baigus vynioti timpos galai gerai surišami ir gerai pritvirtinami. Tarp likusių diržo ar audinio galų dedamas pailgas tvirtas daiktas. Timpą ant galūnės reikia laikyti ne ilgiau kaip 1,5-2h. Po dviejų valo reikia 5-10 min atleisti. Ir taip daroma kas valandą. 

Susiję Straipsniai: