Masažas sergant hipertonija


Hipertonija žmonės serga dažnai. Ji atsi­randa dėl centrinės nervų sistemos pertem­pimų, kuriuos
sąlygoja ilgai trunkančios psi­chinės traumos. Ypač pavojingos hipertoni­nės ligos komplikacijos: miokardo infarktas, insultas, inkstų sklerozė


Masažas skiriamas I, IIA ir IIB stadijose. Negalima masažuoti pakilus kraujospūdžiui ir kai ligonio savijauta pablogėja dėl dina­minio kraujo apytakos sutrikimo.
Masažas pagerina centrinės nervų siste­mos funkcinę būklę, kraujo apytaką, suma­žina kraujagyslių sienelėse nervinį raumeninį dirglumą.

Rekomenduojamas galvos, kaklo ir apy­kaklinės zonos masažas. Priklausomai nuo savijautos, ligonis masažo metu sėdi arba gu­li. Pradedama nuo segmentų Th5-Thj ir C7-C2 priestuburinių sričių plokščiu giliu glos­tymu, trynimu ir maigymu. Po to delniniu pirštų paviršiumi maigomos speninės ataugos ir pakaušiniai gumburai, kaitaliojant su kaklo ir apykaklinės zonos glostymu. Toliau masažuojama plaukuotoji galvos dalis. At­liekamas grėblinis glostymas ir trynimas, gal­vos odos sustūmimas ir ištempimas įvairio­mis kryptimis. Paskui ligonis šiek tiek atlošia galvą, remdamasis į masažuotojo krūtinę, ir glostymu, maigymu masažuojama kakta, aki­duobės bei smilkiniai. Masažas baigiamas galvos, kaklo ir apykaklinės zonos glostymu.

Skausmingos būna speninės ataugos, sri­tis tarp antakių ir vidurinė viršugalvio sri­tis. Šias vietas patartina lengvai glostyti ir švelniai vibruoti.

Procedūros trukmė - 10-15 minučių. Kursui skiriama 20 procedūrų.
Indikacijos: hipertenzija pradinėse stadijose, nesant hipertenzinių krizinių stipriai išreikštų galvos skausmų, o taip pat galvos, širdies bei inkstų kraujagyslių pakitimų.
Masažo planas:
  1. segmentinis paravertebralinių raumenų masažas. Nuo Th3-C2. Ligonio padėtis: sėdi padėjęs galva ant sulnektų rankų.
  2. Nugara iki menčių apačios (apykaklės sritis).
  3. Kaklo nugarinis paviršis ir pečių lankai.
  4. Galvos masažas.
  5. Kaktos masažas.
  6. Priekinis apykaklės paviršius (nuo krūtinkaulio kardinės ataugos pažastų link) ligonis guli ant masažuotojo kelių.
  7. Apykaklės srities nugarinis paviršius.
Masažo ypatumai: apykaklės nugarinis paviršius masažuojamas iš viršaus-žemyn. Daromas įprastinis apykaklės srities masažas ypač gerai masažuojamas pečių lankas ir kaklo nugarinis paviršius.
Po to galva: glostymas, speninių ataugų trynimas, trynimas po pakaušio duobute, spiralinis visos galvos trynimas, pirštų galais, išilginis-skersinis trynimas pirštų galais, po to masažuojama abi smilkinio sritys, pasukus galvą šonu. Taikomas glostymas, spiralinis trynimas mažojo piršto krumpliu, didėjančiais ratrais ausies link spinduliais, štrichuojama ir trinama spiraliniu trynimu apie ausį. Ausis glostoma ir maigoma su patrynimu. Mažojo piršto krumpliu trinamas viršugalvis. Kartojamas spiralinis trynimas pirštų galais. Daromas maigymas sustūmimu išilgine ir skersine kryptimi. Lengvas papešiojimas prie plaukų šaknų.

Kakta: glostoma nuo antakių plaukų link ir nuo vieno smilkinio kito link.

Trinama išilginiu trynimu pereinant į spiralinį, maigoma suspaudimu ir vibruojama padaužant delniniais pirštų paviršiais.
Masažuojam krūtinės ląstos priekinį pav., daromas spiralinis šios srities masažas nuo krūtinkaulip pažastų link.

Pabaigus grįžtama prie apykaklės nugarino paviršiaus, taikant gilų išilginį maigymą ir lengvą plekšnojimą atplėšimu.
Baigiama nenutrukstama vibracija.
Trukmė 20-25 min. Gydymo kursas 10-20 procedūrų kas 2 dienas arba kasdien