Natūralus Kūdikių maitinimas krūtimi

Natūralus maitinimas

Gydytojai pediatrai, akušeriai, auklės, net mišinukų kūdikiams gamintojai  



sutinka, kad geriausia kūdikį maitinti krūtimi. 
Motinos pieno naujagimiui reikia taip pat, kaip gryno oro ir saulės. Tai vienintelis specifinis maistas, užtikrinantis pilnavertį organizmo augimą. 

Motinos pienu naujagimis pradedamas maitinti iškart po gimimo ir mažyliui šio maisto paprastai visiškai užtenka iki 4-6 mėnesių. 
Motinos pienas yra unikalus produktas jau vien tuo, kad jo sudėtis kinta priklausomai nuo vaikučio poreikių. Maitinimo pradžioje jis liesesnis, vėliau tampa vis riebesnis; pirmuosius tris gyvenimo mėnesius, kuomet kūdikio augimas yra intensyviausias, jis yra riebesnis nei ketvirtą mėnesį ir vėliau. O be to, motinos, maitinančios išnešiotą kūdikį, pieno sudėtis skiriasi nuo maitinančios neišnešiotą kūdikį.

Galima išskirti pagrindinius motinos pieno privalumus:

  • - Sterilus ir tinkamos temperatūros, nes iš krūties patenka tiesiai į mažylio burną.
  • - Piene yra fiziologinis baltymų, riebalų, angliavandenių santykis, todėl susidaro optimalios sąlygos maistui virškinti ir įsisavinti. 30-50 proc. motinos pieno baltymų sudaro albuminai, kuriuos kūdikis lengviau pasisavina negu karvės piene esančius baltymus (kazeinus). 
  • - Žindomus mažylius rečiau kamuoja diegliai, vidurių pūtimai, bei pernelyg dažni atpylinėjimai.
  • - Maitinant krūtimi mažesnė alergijos rizika, kūdikiai beveik niekada nebūna alergiški motinos pienui. Nors naujagimis gali būti jautrus kam nors, ką suvalgė motina ir kas pateko į jos pieną, tačiau motinos pieną jis visada toleruoja.
  • - Motinos piene yra taurino ir kitų medžiagų, svarbių nervų sistemos vystymuisi.
  • - Motinos piene esantys angliavandeniai užtikrina naudingų organizmui žarnyno bakterijų dauginimąsi, gerina kalcio, kuris būtinas kaulų augimui, įsisavinimą.
  • - Motinos piene esantys riebalai įsisavinami 95 proc. Jame yra nesočiųjų riebiųjų rūgščių, kurios geriau rezorbuojasi iš virškinamojo trakto, užtikrina kūdikio centrinės nervų sistemos brendimą, turi įtakos regos aštrumo formavimuisi, iš jų pasigamina daug biologiškai aktyvių medžiagų, reikalingų normaliam mažylio augimui ir tobulėjimui.
  • - Dėl esančio fiziologinio kalcio ir fosforo santykio, pasisavinama net 60 proc. kalcio, todėl šie kūdikiai rečiau serga rachitu.
  • - Piene gausu biologiškai aktyvių medžiagų: hormonų, fermentų, vitaminų, taip pat imunoglobulinų A, G, M, D, kurie padeda kūdikiui apsisaugoti nuo infekcinių ligų.
  • - Tris kartus daugiau geležies ir vario nei karvės piene, todėl kūdikiai rečiau serga mažakraujyste.
  • - Patogiau – motinos pieno turima čia pat, paruošto vartoti, švaraus ir visada idealios temperatūros. Tai patogiausias maistas. Nereikia ieškoti tinkamo mišinuko, pirkti, šildyti, sterilizuoti buteliukus. Kad ir kur būtumėte – lovoje, kelionėje, restorane ar paplūdimyje – visas maistas, kurio reikia jūsų kūdikiui, visada paruoštas.
  • - Pigiau, nes maitinimas iš buteliuko yra brangus dalykas.
  • - Maitinant susidaro stiprus emocinis ryšys tarp motinos ir kūdikio. Tai glaudus kontaktas ir galimybė sūpuoti bei kalbinti kūdikį.
Svarbu yra ir tai, kad:
  • - kūdikius, nemaitintus motinos pienu, tris kartus dažniau ištinka staigi mirtis;
  • - motinos pienu maitinami kūdikiai 3,6 karto rečiau miršta nuo ūmios kvėpavimo takų infekcijos ir 2 kartus rečiau serga ausų uždegimais;
  • - motinos pienu maitinamiems kūdikiams rečiau susiformuoja dantų ėduonis;
  • - ilgiau žindytų kūdikių dažniau būna aukštesnis intelektas;
  • - žindymas turi didelės įtakos vaiko augimui: normalaus svorio yra apie 80 proc. kūdikių, 3 mėn. maitintų motinos pienu, ir tik 43 proc. kūdikių, kurie buvo maitinami mišiniais.
Žindyti sveika ir pačiai motinai. Žindymo motyvai neturi būti vien pasiaukojimas. Kadangi žindymas yra natūrali nėštumo – gimdymo – motinystės ciklo dalis, jis duoda naudos ne tik kūdikiui, bet ir moteriai. Tai padeda gimdai greičiau susitraukti (štai kodėl moteris, žindydama kūdikį, pirmomis dienomis po gimdymo jaučia spazmus), o tai savo ruožtu skatina greičiau pasišalinti po gimdymo susidarančioms išskyroms, mažina kraujavimą.



Maitinimas krūtimi padeda natūraliam šeimos planavimui. Daugeliui maitinančių moterų nebūna ovuliacijų ir menstruacijų bent jau tol, kol jų kūdikiai pradeda reguliariai gauti papildomo maisto, o dažnai iki pat atjunkymo ar dar kelis mėnesius. Deje tai nereiškia, kad moteris negali pastoti, todėl būtina kontracepcija.

Nors žindymas neapsaugo nuo krūties vėžio, kuriuo susergama prasidėjus menopauzei, esama įrodymų, kad jis sumažina anksti atsirandančio krūties vėžio riziką (tris ir daugiau mėn. žindžiusios motinos 2 kartus rečiau serga krūties vėžiu).



  • Žindymas nors 2 mėnesius sumažina tikimybę susirgti kiaušidžių vėžiu.
  • Moterims, žindžiusioms kūdikius, 2 kartus rečiau išretėja kaulai. Jei maitino iki 9 mėn., kaulų išretėjimo tikimybė sumažėja net 75 proc.
Taigi, maitinimas gali tapti labai malonia kūdikio priežiūros dalimi, o mažylis gaus geriausią maistą, kokį teikia gamta.

Maitinimo trukmė paprastai siekia apie 20 min., tačiau kūdikiai žinda nevienodai, maitinimas gali užtrukti 30-40 min. ir ilgiau. Žindymas yra pakankamai pastangų reikalaujantis procesas.


Pirmus 3 mėnesius reikėtų stengtis kūdikio nemaitinti per žinduką, nes jis nenorės žįsti krūties. Jei pieno atsiranda greitai ir daug, o kūdikis jo viso nesuvalgo, likutį reikėtų nutraukti. Tai galima daryti rankomis arba pientraukiu. 
Pientraukis taip pat tinka nutraukti pieną, jei kūdikį reikia palikti kelioms valandoms ar dienai. Vienas iš siūlomų variantų yra pientraukis ISIS, kuriuo pienas nutraukiamas tiesiai į pienui laikyti skirtą buteliuką, ant kurio uždėjus žinduką, galima mažylį maitinti. Taip pat yra galimybė nutraukti pieną į vienkartinius maišelius ir pienuko atsargų galima sukaupti šaldiklyje. 

ISIS pientraukio minkšta silikoninė pagalvėlė piltuvėlio viduje turi 5 žiedlapio formos ertmes, kurios traukiant pieną švelniai lankstosi į vidų ar išorę, masažuoja zoną apie spenelį, neskausmingai skatina pieno išsiskyrimą. Traukimo stiprumas koreguojamas pirštais spaudžiant rankeną. Jei jaučiamas diskomfortas dėl standžių krūtų, prieš pat nutraukimą jas galima kelis kartus apipilti šiltu vandeniu, švelniai pamasažuoti.

Kai kūdikis žinda taisyklingai, jis apžioja ne tik spenelį, bet ir didesnę dalį areolės, jos apatinės dalies (apžiojama apatinės lūpos) turi matytis mažiau nei viršutinės. Esant plokštiems ar įdubusiems speneliams, kūdikis taisyklingai jų neapžioja. Jei iki gimdymo, maitinimo nepavyko jų suformuoti, tikslinga naudoti dirbtinį spenelį arba silikoninį antdėklą. 

Kaip vienas iš pasirinkimo variantų galėtų būti NIPLETE (supermama.lt forumas)plokščių ar įdubusių spenelių koreguoklis. Jis švelniai įtraukia spenelį į plastikinį antpirščio formos gaubtuvėlį, spenelis iškyla ir toks gali likti, kūdikiui jį susirasti bus lengviau. Žindymo metu suskilusiems speneliams saugoti tinka antspeniai, pvz. AVENT.