• Limituojantys ir rizikos veiksniai kineziterapijoje

Gimdymo pavojai ir komplikacijos


Gimdymas yra natūralus procesas vykstantis visoje gyvojoje gamtoje, tačiau nuo senų

laikų gimdymo žmonės laukdavo su pagarba ir baime, nes jo metu iškyla grėsmė dviem žmonėm: mamai ir jos gimstančiam vaikeliui. Trumpai apžvelgsime galimus pavojus.

Netaisyklingos vaisiaus padėtys. 
Jei vaisiaus padėtis gimdoje netaisyklinga (sėdyninė vaisiaus pirmeiga, skersinė padėtis), gimdymas gali komplikuotis. Tokiu atveju reikalinga kvalifikuota ir savalaikė pagalba.
Sunkus gimdymas gali būti dėl gimdymo veiklos sutrikimų (pvz., per silpna, per stipri ar nekoordinuota gimdymo veikla).

Kraujavimas. 
Gimdymo metu gali būti pavojingas ir gausus kraujavimas. Kiekvieno gimdymo metu moteris šiek tiek nukraujuoja, tačiau yra būklių, kurių metu kraujavimas tampa grėsmingas tiek vaikeliui, tiek ir motinai. 

Kraujavimas galimas dėl šių priežasčių:


  • įsiskverbia per arti gimdos žiomenų. Vystantis nėštumui, placenta uždaro natūralius gimdymo takus. Šiuo atveju vaikelis gali gimti tik atlikus Cezario pjūvio operaciją. Ši komplikacija diagnozuojama dar neprasidėjus gimdymui ir, atlikus Cezario pjūvio operaciją, ji nesukelia pavojų, tačiau būtina laiku pasitikrinti ir laiku atvykti operacijai.
  • 2. Priešlaikinis normaliai prisitvirtinusios placentos atsidalijimas. Paprastai placenta nuo gimdos sienų atsiskiria jau užgimus vaikeliui (trečiuoju gimdymo laikotarpiu). Prieš laiką placenta atsiskiria palyginti retai (apie 0,3 proc.). Dažniausiai tai įvyksta nėštumo metu, rečiau gimdymo metu. Priešlaikinį placentos atsiskyrimą sąlygoja keletas priežasčių: įvairios moters ligos, kurių metu kraujagyslės tampa trapios (dažniausiai kai motinos kraujospūdis labai aukštas), tiesioginės pilvo traumos (nukritus ant pilvo, smūgis į pilvą). Pažeidus placentos kraujagysles, placenta per anksti atsiskiria ir tai sukelia pavojingą kraujavimą (dažniausiai vidinį). Gydymas šiuo atveju priklauso nuo to, kada placenta atsiskyrė ir kiek pavojingas kraujavimas. Jei pavojingas kraujavimas prasideda nėštumo metu, atliekama skubi Cezario operacija, jei gimdymo metu – taikomos įvairios priemonės gimdymui kuo skubiau užbaigti.
  • 3. Placentos prisitvirtinimo anomalijos. Kartais placenta įauga į gimdos sieną giliau nei turėtų. Tuomet gimdymo metu, užgimus vaikeliui, placenta visa negali atsiskirti ir pasišalinti, dalis jos lieka įaugusi. Dėl to gimda negali normaliai susitraukti ir gimdyvė gausiai kraujuoja. Šiuo atveju bendrinėje nejautroje gydytojas ranka pašalina placentą.
  • Lytinių takų traumos.
    Gimdymo metu gali būti sužaloti gimdymo takai:
    • 1. Tarpvietės ir makšties plyšimas. Šie plyšimai galimi dėl pačių lyties organų  

    •  ypatybių (pvz., jei yra randų), jei gimdymas vyksta labai greitai, taip pat, jei yra stambus vaisius. Jei įvyko plyšimas, užgimus placentai gydytojas apžiūri, kaip stipriai sužaloti audiniai ir juos susiūna. Šiuo atveju po gimdymo kurį laiką, mažiausiai 2 sav., negalima sėdėti, reikia vengti maisto produktų, kurie sukeltų vidurių užkietėjimus. Be to, tarpvietė kelis kartus (po kiekvieno apsilankymo tualete) turi būti apiplaunama silpnais dezinfekuojančiais tirpalais.
    • 2. Gimdos kaklelio plyšimas. Jo priežastys tokios pat, kaip ir tarpvietes plyšimo. Jei gimus vaikeliui, moteris tolygiai kraujuoja iš lytinių organų, kraujavimas išlieka ir gimus placentai, galima įtarti gimdos kaklelio plyšimą. Gydytojas apžiūri vidinius lytinius organus ir nustatęs, jog yra įplyšimų, juos susiuva.
    • 3. Gimdos plyšimas. Tai labai reta komplikacija. Plyšimo grėsmė iškyla, jei yra mechaninių kliūčių normaliam gimdymui, po sudėtingų gimdos operacijų likus randams. Moteris, gresiant gimdos plyšimui, jaučia labai stiprų, nepakeliamą skausmą, prie pilvo net neįmanoma prisiliesti, nes jis labai skausmingas. Skausmas pastovus ir nesikeičia net praėjus sąrėmiui. Jei gresia gimdos plyšimas, moteriai skubiai atliekama bendrinė nejautra, kad sustotų gimdymo veikla ir atliekama skubi Cezario pjūvio operacija. Jei gimda plyšta, gresia didelis kraujavimas ir iškyla grėsmė moters gyvybei. Vaikelis tokiu atveju neišgyvena. Gimdant gydytojų priežiūroje, ši komplikacija itin reta. Plyšus gimdai, moteris skubiai operuojama ir gimda priklausomai nuo situacijos susiuvama arba pašalinama.
    Kad išvengtų visų šių pavojų, nėščioji turėtų reguliariai lankytis pas gydytoją dar prieš gimdymą, ramiai nusiteikti gimdymui, o gimdymo metu išlikti rami, susikaupusi ir pasistengti vykdyti gydytojo ar akušerės nurodymus, kaip elgtis gimdymo metu.

    Susiję Straipsniai: