Klausos ir pusiausvyros sensorinių sistemų funkcinės būklės tyrimas ir vertinimas.

Klausos ir pusiausvyros sensorinių sistemų bei somatosensorinės sistemos funkcinės būklės tyrimas ir vertinimas.
Klausos analizatoriumi suvokiame garsų stiprumą, kryptį, tonų aukštį, įvairius ūžesius ir jų savybes. Toks suvokimas leidžia organizmui prisitaikyti ir reaguoti į besikeičiančią aplinką. Periferinę klausos analizatoriaus dalį sudaro ausis (išorinė, vidurinė ir vidinė), o centrinę - galvos smegenų viršutinis vingis. Šias abi dalis sujungia laidinė analizatoriaus da­lis.
Klausos analizatoriaus funkcinę būklę  rodo klausos aštru­mas ir garsinio dirgiklio lokalizacija.  Klausos ašt­rumas tiriamas  kalba, kamertonais ir audiometru. Klausos aštrumui nustatyti vartojama kalba pašnibždomis ir įprasta šnekamoji kalba. Kalba pašnibždomis, esant sąly­ginei tylai (įprastomis tyrimo sąlygomis), girdima iš 5-6 metrų atstumo, o visiškoje tyloje- iš 20 ir daugiau metrų. Šneka­moji kalba girdima iš 10 kartų didesnio atstumo negu kalbant pašnibždomis. 

Klausos  tyrimas įvairaus dažnio  kamertonais yru tikslesnis metodas ir leidžia nustatyti klausos diapozono viršutines ir apatines  ribas, patologinio proceso lokalizaciją. Šiuolaikinis klausos tyrimo metodas  yra  audiometrija: juo matuojamas kiekybinis klausos analizatoriaus jautrumas decibelais įvairaus dažnio garsams, klausos funkcijos sutrikimo laipsnis, taip pat sutrikimo lokalizacija. Garso lokalizacija tiriama užsimerkus ir nurodant pirštu kryptį, iš kurios girdėti garsas.
Pablogėjusi klausos analizatoriaus funkcinė būklė neleidžia kultivuoti kai kurių sporto šakų. Dinaminiai  stebėjimai rodo, kad daugelio šakų sportininkų klausos analizatoriaus funkcija lavėja,   o kai kurių sporto šakų  (kulkinis  ir  stendinis  šaudymas, motociklų sportas, motorinių valčių sportas,  kartingas ir kt.) atstovų,   didėjant   sportiniam stažui,- blogėja. Techninių šakų sportininką klausos analizatoriaus funkcijos pablogėjimas susijęs su garso ir oro bangų veikimu į vidurinę ausį.   Dėl  šios priežasties pasireiškia klausos nervinių skaidulų neuritai.

Iš klausos analizatoriaus sutrikimų tarp sportininkų daž­niausi yra otitai. Išorinės ausies otitas - tai išorinės ausies uždegiminė liga, kurios metu išorinio klausos vamzdelio dalyje auga furunkulas. Būdingi ligos simptomai: ausies skausmai, ypač paspaudus jos vamzdelio kremzlę, sumažėjęs   klausos aštrumas. Vidurinės  ausies otitas-  tai uždegiminis procesas eustachijaus vamzdyje ir ausies  būgnelyje; gali būti ūmus ir lėtinis. Susirgęs ūmiu vidurinės ausies uždegimu sportininkas pajaučia staiga atsirandančius  ir greitai progresuojančius skausmus ausyse. Skausmas būna veriantis, priepuoliais, nepakenčiamas, dėl jo sopa galvą, užgula ausis, susilpnėja klausa, pakyla kūno temperatūra. Sergant lėtiniu vidurinės ausies otitu uždegiminis procesas vidurinėje ausyje tai aprimsta, tai veikiamas nepalankių faktorių (persišaldymo, anginos ir kt.) vėl paūmėja. Jo žymės: ausies skausmai, susilpnėjusi klausa, pastovios ar  protarpinės išskyros iš ausies. Sergantys otitais asmenys būtinai tu­ri kreiptis laiku į gydytoją, kad šis ištirtų ir gydytų. Kai kurių sporto šakų (plaukimo,  vandensvydžio ir kt.) atstovams ligos metu treniruotis draudžiama.

Somatosensorinės jutimo neurofunkcinės sistemos būklės tyrimas ir vertinimas.
Išlaikyti reikiamą kūno padėtį, įvertinti raumenų susitraukimo dydį ir amplitudę padeda judesių analizatorius. Judesių analizatorių receptoriai yra raumenų verpstėse ir Goldžio kūneliuose, o centrai- galvos raumenų žievės priekinio centrinio vingio srityje ir smegenėlėse. Laidinė dalis nuolatos informuoja centrus apue raumenų, sausgyslių, kaulų jungčių ir sąnarių būklę ir fizinę veiklą (kūno pozos, pusiausvyros, kūno ir atskirų jo dalių padėties išlaikymas ir keitimas erdvėje). Judesių analizatorius padeda atlikti veiksmus darniai, tiksliai ir laiku. 
Jo funkcinė būklė įvertinama paprastais būdais: tiksliai sulenkiant galūnes iki tam tikro kampo; užmerktomis akimis spaudžiant dinamometrą ir kt. Visais atvejais apskaičiuojamas procentinis nukrypimas nuo numatyto dydžio. Normaliu laikomas nukrypimas iki 10-20 procentų. Judesių tikslumas tiesiogiai priklauso nuo sportininko treniruotumo ir pasirengimo.

Odos analizatoriaus periferinėje dalyje yra lietimo, spaudimo, temperatūros, skausmo receptoriai, kuriuos periferinė nervų sistema jungia su centrais, esančiais galvos smegenų žievės užpakaliniame centriniame vingyje. Jo funkcinė būklė įvertinama tiriant skausminį, temperatūrinį, taktilinį odos jautrumą simetriniuose kūno paviršiuose. Skausminis jautrumas nustatomas lengvu dūriu į odą buku ar smailu adatos galu, temperatūrinis- prie odos prilietus mėgintuvėlį su šaltu ar karštu vandeniu, taktilinis- prie odos prilietus vatą, teptuką ar vos vos paspaudus. Esteziometru galima išmatuoti jautrumo slenkstį. Sportininkų odos analizatoriaus funkcijos dažniausiai sutrinka vykstant periferinių nervų uždegiminiams procesams.