Regos sensorinės sistemos funkcinės būklės ir pažeidimų tyrimas ir vertinimas.

Regos sensorinės sistemos funkcinės būklės ir pažeidimų tyrimas ir vertinimas.
Regėjimo analizatoriaus periferinę dalį sudaro tinklainė, esanti akies obuolio dugne. Emetropinėje, be refrakcijos trūku­mų akyje lygiagretūs  šviesos. Spinduliai, praėję  pro rageną, akies priekinės kameros skystį, lęšį, stiklakūnį, susikerta tinklainė­je. Laidininkinė dalis eina regimojo nervo skaidulomis į požie­vinius regėjimo orientacinių refleksų centrus, kurie yra keturkalnio viršutiniuose kalneliuose, ir į centrinę analizatoriaus dalį, kuri yra smegenų pusrutulių pentinėje vagoje ir medialinio pakaušinio smilkinio vingio srityje.
Regėjimo analizatoriaus funkcinei  būklei įvertinti naudojami paprasčiausi metodai: regėjimo lauko ir aštrumo matavimas, spalvų skyrimo,  akomodacijos, konvergencijos, aklas  judesių ir vyzdžių refleksų, akies dugno būklės tyrimas. Reguliariai treniruojantis tose sporto šakose, kuriose didesnis krūvis  tenka regėjimo analizatoriui (sportiniai žaidimai, boksas, dailusis čiuožimas ir kt.),  padidėja regėjimo laukas, pagerėja akies judamosios funkcijos.
Regėjimo analizatoriaus funkcinė būklė įvertinama ir pagal elektrinį akies jautrumą impulsiniu elek­troniniu stimuliatoriumi- chronaksimetru. Leidžiant pastovią elektros srovę per akies obuolį sukeliamas šviesos jutimas, vadinamas fosfenu. Elektrinio akies jautrumo matavimas dažniausiai vadinamas fosfenometrija. Minimali elektros srovės įtampa, sukelianti akyje šviesos blykstelėjimo pajautimą,  va­dinama reobaze. Ji svyruoja nuo 0,5  iki 7V. Reobazė iki 3V rodo padidėjusį  elektrinį akies jautrumą,  3-7 V – vidutinį, o daugiau negu 7 V- sumažėjusį. Elektrinis akies jautrumas mažėja dėl nuovargio: kuo jautrumas mažesnis, lyginant su pradiniu, tuo labiau pasireiškia nuovargis po treniruočių ar varžybų.

Akies refrakcijos sutrikimų vertinimas.
Tiriant sportininkų regėjimo analizatoriaus funkcijas kartais išaiškinama akių refrakcijos ydos: trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas. Trumparegystė arba miopija- tai regėjimo į tolį aštrumo sumažėjimas dėl sustiprėjusios laužiančių paviršių refrakcijos arba dėl per ilgos išilginės akies ašies, kada šviesos spinduliai susikerta prieš tinklainę. Visais atvejais miopija koreguojama akiniais. Vandensvydininkai, dvikovininkai, gimnastai, šuolininkai į vandenį ir kiti naudoja kontaktines linzes. Esant silpnai miopijai (iki -3 D), sportuoti nedraudžiama. Esant vidutinio laipsnio miopijai (iki -6 D), draudžiama kultivuoti kai kurias sporto šakas: boksą, dviračių sportą, šuolius į vandenį nuo tramplino, sunkiąją atletiką ir kt. Kai miopija stipresnė negu -6 D, sportuoti apsk­ritai draudžiama.


Sergant toliaregyste sumažėja regėjimo iš ar­ti aštrumas dėl laužiamųjų spindulių susikirtimo už akies tink­lainės. Akiniai būtini, kai regėjimas susilpnėja daugiau kaip +1 D. Astigmatizmas pasireiškia įgimta nevienoda ragenos ir lęšio išgaubtų paviršių laužiamąja galia, dėl kurios tinklainėse susidaro iškreiptas vaizdas horizontalioje ar verti­kalioje plokštumose. Astigmatizmo korekcijai gydytojai išrašo ci­lindrinius akinius.