Sportininkų stebėsena

Sportininkų stebėsena
                      Sportininkų savistaba- tai savarankiškas sveikatos būklės, fizinio vystymosi ir jų kitimų treniruočių ar varžybų metu reguliarus stebėjimas. Savistaba yra sudėtinė medicininės kontrolės dalis, tačiau jos nepakeičia ir neatstoja.
                      Savistabos apimtį nustato treneris. Savistaba gali apimti 3-5 rodiklius, arba būti gana smulki, apimanti 10-15 ir daugiau rodiklių.
Savistabos rodiklius įprasta skirstyti į subjektyvius ir objektyvius.
  • Subjektyvūs priklauso: savijauta, nuotaika, skausmo jutimai, miegas, apetitas, darbingumas ir kt.;
  • Objektyviems- tokie rodikliai, kuriuos galima išreikšti skaitine forma, pvz., pulsas, svoris, raumenų jėga, sportinis rezultatas ir kt.
Kai kuriuos iš šių rodiklių sportininkas nustato ryte, po to prieš treniruotę, tuoj po jos arba rytojaus dienos ryte. Prieš treniruotę ir po jos tikslinga įvertinti objektyvių rodiklių kitimus.
Sportininkas stovyklose privalo rašyti savistabos žurnalą. Gydytojas ir treneris, susipažinęs su šiuo žurnalu, gali įvertinti sveikatos kitimus dėl treniruočių poveikio ir funkcinę būklę.
Subjektyvių savistabos atskirų rodiklių reikšmė įvairi. Į šiuos rodiklius reikia žiūrėti kritiškai. Sportininkas juos turi vertinti kiek galima objektyviau.
·         Sportininko savijauta- tai pojūtis, kurį jaučia žmogus priklausomai nuo jo fizinių ir dvasinių jėgų būklės. Ji susideda iš daugelio požymių: padidėjęs budrumas arba, atvirkščiai, mieguistumas, nuovargis, kokių nors neįprastų pojūčių ar skausmų jutimas ir t.t.
Savijauta vertinama kaip gera, patenkinama ir bloga. Esant kokiems nors neįprastiems pojūčiams, nurodomas jų pobūdis, priežastys ir kt.
·         Raumenų skausmai gali atsirasti po ilgesnių pertraukų tarp treniruočių, arba labai greitai didėjant krūviams, persitreniravus. Gali skaudėti po dešiniu šonkaulių lanku. Taip pat būna dėl kepenų hipermijos. Kartais būna skausmai širdies plote. Tais atvejais reikia kreiptis į gydytoją. Nuvargus ar pervargus sportininkams gali skaudėti galvą dėl smegenų kraujotakos sutrikimo.
·         Subjektyvus nuovargio jutimas paprastai pasireiškia kaip nenoras arba negalėjimas atlikti įprastą krūvį. Savistabos žurnale pažymima nuovargio priežastis.
·         Nuotaika-  būklė. Ji gali būti gera, patenkinama arba bloga, prislėgta, prislopinta. Visa tai priklauso nuo teigiamų arba neigiamų emocijų vyravimo.
·           Miegas turi labai svarbią reikšmę sportininkams. Normalus miegas atstato darbingumą, padaro žmogų budrų, pilną jėgų ir energijos. Nemiga arba padidėjęs mieguistumas, nutrūkstantis miegas, sapnai, ypač košmarai, gali sukelti pervargimą. Po tokio miego sportininkas jaučiasi kaip sudaužytas.
Sportininkas turi registruoti, kiek valandų miegojo (reikia 7-8val., ar esant ypač sunkiems krūviams- 9-10 val.). reikia pažymėti ir miego kokybę.
·         Apetitas nurodomas kaip normalus, sumažėjęs arba padidėjęs. Kartu pažymima, ar nėra kitų virškinimo sistemos sutrikimų (pykinimas, viduriavimas ir kt.).
·         Darbingumas priklauso nuo organizmo bendros būklės, iš dalies nuo nuovargio po buvusio krūvio, nuotaikos. Darbingumas vertinamas kaip padidėjęs, normalus ir sumažėjęs.
·         Nenoras treniruotis ar dalyvauti varžybose gali būti pačių paprasčiausių ir informatyviausių metodų yra pulso tyrimas. Jį reikia suskaičiuoti ryte lovoje gulint ir atsistojus (ortostatinis mėginys).
- Būtina sekti pulsą ir po tam tikrų sportiniu krūvių: koks pulsas būna po įprastų pratimų, koks jo atsistatymas ir kt.
- Kūno svorio matavimas gali būti atliekamas 1-2 kartus per savaitę. Šis rodiklis, be treniruotumo gerėjimo, gali rodyti ir mitybos pakankamumą ar nepakankamumą.
- Dinamometrija, spirometrija ir prakaitavimas gali būti vertinami ir pasižymi savistabos žurnale.
Šiame žurnale pažymimi ir sportiniai rezultatai, leidžiantys objektyviai įvertinti sportininko funkcinę būklę dar tiksliau.
Moterys į savistabos žurnalą sužymi ir ginekologinius rodiklius.
Sportininkas savistabos žurnalą rašo reguliariai. Treneris ne rečiau kaip 1-2 kartus per savaitę turi tikrinti žurnalą, o gydytojas su juo susipažįsta pakartotinių patikrinimų metu