• Judamojo aparato funkcinės būklės tyrimas ir  vertinimas

Medicininė pedagoginė kontrolė kartotinių krūvių metu.

Medicininė pedagoginė kontrolė kartotinių krūvių metu.

Norint įvertinti sportininkų specialųjį treniruotumą, medicininės pedagoginės kontrolės metu taikomas kartotinių krūvių metodas. Šio metodo esmė yra ta, kas sportininkui treniruotės metu duodama keletą kartų kartoti specifinį jo sporto šakai krūvį su tam tikrais poilsio intervalais. Šiuos krūvius parenka treneris kartu su gydytoju atsižvelgdami į treniruočių periodą, sportininko treniruotumo lygį ir kvalifikaciją. 
Be to, atsižvelgiama ir į tai, kokias sportininko fizines savybes norima įvertinti. Pvz., norint įvertinti maratono bėgiko greičio savybes, jam duodama nubėgti 8-10 kartų po 400 m. su 3-4 min. poilsio intervalais, o norint įvertinti jo ištvermę- 2-3 kartus po 300 m. su 5-8 min. poilsio intervalais. Parenkant krūvius naudojamasi R. Motilianskajos rekomenduojamais kartotiniais krūviais atskirose sporto šakose.
      Specialų treniruotumą vertiname atsižvelgdami į sportininko darbingumą, kurį nusako kiekvieno kartotinio krūvio metu pasiektas rezultatas, ir į organizmo funkcijų adaptaciją bei atsistatymą, kuriuos nusako pulso, kraujospūdžio, kvėpavimo ir kitų rodiklių pakitimai prieš, tarp ir po kartotinių krūvių. Lygindami sportininko darbingumą ir organizmo funkcijų adaptaciją kartotinių krūvių metu, pastebime keturis reakcijos variantus į šiuos krūvius:
·         Pirmas variantas- būna pastovūs ir aukšti sportininko darbingumo rodikliai kiekvieno kartotinio krūvio metu, taip pat gera organizmo funkcijų adaptacija krūviams, pulso ir kraujospūdžio mažėjimas su kiekvienu krūvio kartojimu, greitas funkcijų atsistatymas. Šis variantas būdingas gerai treniruotiems sportininkams.
·         Antras variantas- sportininko darbingumas kiekvieno kartotinio krūvio metu nepastovus: tai padidėja, tai sumažėja. Analogiškai kinta ir širdies bei kraujagyslių sistemos adaptacijos rodikliai. Šis variantas rodo, kad sportininko specialusis treniruotumės nepakankamas.
·         Trečias variantas- sportininko darbingumas su kiekvienu kartotiniu krūviu vis mažėja. Kartu blogėja ir organizmo adaptacija krūviams- akivaizdžiai padažnėja pulsas, sistolinis kraujospūdis beveik nebepakyla arba net sumažėja (asteninė reakcija), pertraukose tarp krūvių šie pakitimai neatsistato, ir tolesnį krūvį sportininkas pradeda būdamas nuvargęs nuo prieš tai buvusio krūvio. Šis variantas būna sportininkams, kurių specialusis treniruotumės prastas.
·         Ketvirtas variantas- kartotinių krūvių metu sportininko darbingumas išlieka geras, tačiau organizmo funkcijų adaptacija kartojant krūvius pradeda blogėti. Šis variantas gali rodyti arba nepakankamą specialųjį treniruotumą, arba sportininko pervargimą.


Taikant kartotinius krūvius galima ne tik nustatyti specialų treniruotumą, bet ir įvertinti treniruotės proceso planavimą, jo trūkumus, padaryti reikiamus pakeitimus treniruotėse, ypač reguliuojant poilsio intervalus, krūvį.

Susiję Straipsniai: