Nugaros smegenų sužalojimai ir kineziterapija



Po nugaros smegenų pažeidimo sutrinka įprastinė funkcinė ir anatominė organizmo pusiausvyra, atsiranda patologiniai pakitimai:
  • - atramos ir judėjimo funkcijos sutrikimas;
  • - raumenų jėgos ir apimties pokyčiai;
  • - sąnarių paslankumo sutrikimai.
Pažeidimas, įskaitant stuburo smegenų pažeidimo lygį (C, Th, L), bei laipsnį (visiškas, ar dalinis), apsprendžia taikomos kineziterapijos apimtį. 

Kineziterapeurui svarbu teisingai įvertinti ligonio būklę: 

  • išlikusius judesius, 
  • raumenų jėgą, 
  • raumenų apimties pokyčius, 
  • sutrikusį jutimą, 
  • koordinaciją, 
  • pusiausvyrą, 
  • sąnarių paslankumą.
Pirmasis kineziterapeuto susitikimas su ligoniu vyksta palatoje per pirmą reabilitacijos komandos specialistų pasitarimą. 
Gydytojas įvertina paciento funkcinę būklę. 

Visi reabilitacinės komandos nariai pateikia savo trumpalaikės ir ilgalaikės reabilitacijos programą, užpildo dokumentaciją. 
Kiekvienam ligoniui sudaroma individuali reabilitacijos programa, padedanti pasiekti aukščiausią fizinį pajėgumą. Sudarant teisingą reabilitacijos programą, svarbu teisingai įvertinti paciento būklę 

Pagrindiniai darbo principai, kurių laikomasi dirbant su pacientais po stuburo smegenų pažeidimo
yra šie:

  • - taisyklinga paciento padėtis gulint lovoje, sėdint vežimėlyje, kad apsisaugoti nuo pragulų;
  • - palaikomas sąnarių judrumas apsaugant juos nuo kontraktūrų ir deformacijų;
  • - širdies kraujagyslių ir kvėpavimo sistemų, ortostatinių reakcijų treniruotė;
  • - fiziniai pratimai palaikyti ir didinti išlikusių inervuotų raumenų jėgą;
  • - kompensaciškai didinti pečių juostos ir rankų raumenų jėgą;
  • - nervų - raumenų propriorecepciją lavinantys pratimai;
  • - balansavimo ir koordinacijos pratimai;
  • - mobilumas su vežimėliu;
  • - vaikščiojimas.
Taisyklinga padėtis gulint lovoje yra svarbiausias pradinis gydymo etapas. Geriausia, kad pacientai gulėtų ant specialaus čiužinio nuo pragulų. 
Didžiausio spaudimo vietoje (kryžkaulio, alkūnkaulio, klubų, kulnų srityje) dedami guminiai ratai arba pagalvės. 

  • Galūnėms suteikiamos fiziologinės padėtys. 
  • Pacientai vartomi, kas 3 valandas nuo nugaros ant šono, ant pilvo ir t.t. 
  • Kitas etapas pasyvi kineziterapija. 
Taikomos kelios pasyvios kineziterapijos formos:

  • masažas, pasyvūs    fiziniai    pratimai, 
  • mechanoterapija.    
Masažas dažniausiai naudojama pasyvios kineziterapijos forma. 

Tai speciali, dozuota mechaninių ir refleksinių poveikių kūno paviršiui visuma. Jis gali būti atliekamas žmogaus rankomis, tam skirtais aparatais tiesiogiai arba per oro, vandens tarpą.

Masažas gerina trofinius procesus odoje, aktyvina medžiagų apykaitą, intensyvina dujų apykaitą organuose ir audiniuose, gerina kraujo ir limfos apykaitą, didina raumenų elastingumą ir jų kontrakcinę funkciją.
Masažui naudojami įvairūs elektriniai, mechaniniai, hidro, baro ir ultragarsiniai prietaisai. Jų pagalba ligonis gali masažuotis ir pats.

Kita forma - pasyvūs fiziniai pratimai.

  • Kineziterapeutas rankomis atlieka ritmingus judesius su ligonio ranka, ar koja. 
  • Pasyvūs judesiai  palaiko  gerą raumenų  būklę   ir   fiziologinę   sąnarių judesių  amplitudę,   stimuliuoja kraujotaką. 
Dėl to išvengiama tokių komplikacijų kaip edemos, tromboflebitų, pragulų, sąnarių kontrakrūrų, raumenų atrofijos.

  • Pasyvūs judesiai turėtų būti atliekami reguliariai. 
  • Šeimos nariai yra mokomi šių pratimų ir turi taikyti juos pacientui grįžus į namus. 
  • Esant spastiniam paralyžiui pasyvūs judesiai atliekami lėtai, ritmiškai su tempimo pratimų elementais, kad išvengti raumenų tonuso padidėjimo. 
  • Esant hipotoniniam paralyžiui - vengti sąnario ir raumens pertempimo, atlikti judesį ne didesne negu fiziologinė amplitudė. 
  • Kai kineziterapeutas atlieka pasyvų judesį, ligonis tuo metu turi atlikti ideomotorinį pratimą (mintyse atlikti tą patį judesį, kurį kineziterapeutas atlieka pasyviai). Tokiu būdu palaikomas periferinių ir centrinių motorinių centrų ryšys,  skatinantis aktyvios motorikos atsiradimą.


Dažnai tik atvykus ligoniui iš neurochirurginio stacionaro sodinant jį lovoje, išpila karštis, prakaitas, svaigsta galva, atsiranda tachikardija, pacientas gali prarasti sąmonę. 

Tai ortostatinės reakcijos. 
Todėl, prieš sodindami ligonį, bintuojame jam elastiniu bintu kojas, pakeliame lovos galą 90° kampu, laipsniškai ilginame sėdėjimo laiką nuo 5-30 minučių. Tik po to ligonis sodinamas į vežimėlį.

Pagrindinis kineziterapijos tikslas - pasiekti aukščiausią raumenų funkcijos lygį. 
Labiau akcentuotini funkciniai pratimai, kurie reikalingi apsitarnaujant savarankiškame gyvenime. Tai dažniausiai pečių lanko (rombinis, trapecinis, deltinis), rankų (dvigalvis, trigalvis raumenys).

Aktyvius fizinius pratimus, kuriuos atlieka pats ligonis priklausomai nuo raumenų jėgos skirstome į palengvintus (sumažinus svorio ir trinties jėgą), laisvus ir pratimus su pasipriešinimu. 
Būtinas adekvatus krūvis, poilsio pauzė su pasyvia raumenų relaksacija, teisinga sąnarių padėtis. Atliekant pratimus gali būti naudojamos pagalbinės priemonės (kamuoliai, lazdos, lentos). 

Silpnesniems raumenims skiriama raumenų elektrostimuliacija, biomechaninė stimuliacija. Pakankamai sustiprėjus raumenims pradedami pratimai su svoriais. Svarbi vieta tenka fiziniams pratimams vandenyje. 

Vandenyje mažėja kūno svoris. Šiomis sąlygomis lengviau judinti sąnarius, lengviau atlikti tokias judėjimo funkcijas kaip stovėjimas, ėjimas. Dėl vandens hidrostatinio spaudimo sunkėja įkvėpimas, lengvėja ir gilėja iškvėpimas. Dėl didesnio vandens tankio didėja sąnarių stabilumas, geresnė pusiausvyra einant. Šiluma mažina skausmą, raumenų dirglumą, spastiškumą. Vanduo gerina ligonio emocinę būseną.

Kitas žingsnis - balansavimas. 
Proprioreceptinės informacijos stoką paralyžuotuose galūnėse treniruojant pakeičia raumenys su išlikusia inervacija. 
Šie pratimai atliekami prieš veidrodį, kad ligonis galėtų stebėti savo laikyseną sėdint, palaipsniui pradedant judinti galvą, pečius, rankas.
Sustiprėjus rankų raumenims ir pagerėjus balansavimui, ligonis mokomas gulint pasiversti ant šono, pilvo, atsisėsti, atsiklaupti ir ropoti keturiomis (paraplegikams). Šie pratimai ligoniui būtini tam, kad jis galėtų savarankiškai judėti lovoje, apsirengti.

Ligonis mokomas važiuoti vežimėliu lyguma, per slenksčius, įkalnėn, laiptais aukštyn ir žemyn, išlipti iš vežimėlio ant žemės ir įlipti į jį, saugiai apvirsti su vežimėliu, arba išvirsti iš jo. Vaikščiojantys su lazdomis ligoniai mokomi griūti neužsigaunant ir atsistoti. 

Kiekvieno ligonio, patyrusio nugaros smegenų pažeidimą, pagrindinis tikslas - vėl pradėti vaikščioti.

Tai gali pasiekti tetraplegikas su nevisiškų pažeidimu arba paraplegikas net su visišku pažeidimu, ilgai treniruodamiesi ir naudodami įvairias lazdas, ramentus, vaikščiojimo rėmus, ortopedinius įtvarus. 
Pradedame nuo stovėjimo ir vaikščiojimo prie lygiagrečių. 
Labai svarbu parinkti tinkamą lygiagrečių aukštį, taisyklingą ligonio laikyseną stovint. 
Vėliau mokoma vaikščioti su judančia atrama, vaikščioti su rėmu, lazdomis ir be jų. 
Ligoniai, kurių kojos paralyžuotos, gali vaikščioti naudodami kelių ir pėdų ortopedinius fiksatorius, arba aukštus ortezinius įtvarus. Tačiau tikslas vaikščioti turi būti realus ir neužgožti kitų nemažiau svarbių tikslų siekiant judėti. Tai gali būti ir judėjimas vežimėliu.

8.1 lentelė. Kineziterapijos ypatumai esant pažeistam stuburui ir nugaros smegenims (Epifanov V., 2001)
Gydymo uždaviniai
Kineziterapijos priemonės

1. Širdies kraujagyslių ir kvėpavimo sistemos funkcijos gerinimas
Statiniai      kvėpavimo      pratimai      (dozuotas pasipriešinimas sutelkiamas krūtinės, viršutinėje pilvo    dalyse,   pučiant   guminius   žaisliukus, kamuolius)
Atliekama priekinės ir šoninės krūtinės ląstos dalies vibracija Dinaminiai kvėpavimo pratimai Pasyvūs    ir    aktyvūs    su    pagalba    pratimai galūnėms, vertimasis (su pagalba ir aktyviai) Pratimai sveikoms raumenų grupėms

2. Raumenų jėgos didinimas
Aktyvi     mankšta:     pratimai    palengvintomis sąlygomis   (pakabinus   galūnę,   horizontalioje plokštumoje,            vandenyje),            nugalint pasipriešinimą     (galūnės      svorio,      išorinio


pasipriešinimo, antagonistų pasipriešinimas, su pasunkinimu),   mažos   ekspozicijos   raumenų izometrinis    įtempimas,    refleksinė    mankšta naudojant natūralias sinkinezes
3. Raumenų atrofijos, kontrakturų ir deformacijų profilaktika ir gydymas
Bendras ir specialus masažas Pasyvūs judesiai Aktyvus spastiškų raumenų atpalaidavimas Antisinkineziniai pratimai Ideomotoriniai pratimai Gydymas padėtimi Ortopedinė profilaktika
4.     Judesio     koordinacijos     atsatymas     ir kompensacija
Vestibulinė mankšta Pratimai, lavinantys judesio tikslumą ir miklumą Pusiausvyrą    lavinantys     pratimai     įvairiose pradinėse padėtyse
5. Judėjimo Įgūdžių atsastymas ir kompensacija
Lavinti atramą ant apatinių galūnių Pratimai stiprinantys pėdos raumenis ir raiščius, atkuriantys pėdos rezorsinę funkciją Pratimai lavinantys orientaciją erdvėje Pratimai      padedantys      įsisavinti     judėjimo koordinaciją (ėjimo seką ir kinematiką) Pratimai atliekami įvairiose pradinėse padėtyse (gulint, stovint ant keturių, ant kelių, stovint) Nepažeistų raumenų treniravimas Mokyti     pacientą    judėjimo     su     maniežu, ramentais, lazdele, savarankiškai
6. Lavinti apsitarnavimo įgūdžius
Ergoterapija (naudojami horizontalūs ir buitiniai stendai,    mokoma   naudotis    stalo    įrankiais, apsirengti, prižiūrėti gėles)
7. Darbinių įgūdžių mokymas
Ergoterapija      (smulkių      detalių     rinkimas, siuvinėjimas,    mezgimas,    piešimas,    medžio drožinėjimas)
8. Vertikalizacija
Esant    kaklinės    stuburo    dalies    pažeidimui atliekama pasyvi vertikalizacija pradedant nuo 30° ir sekant arterinį kraujo spaudimą ir širdies susitraukimo  dažnį.   Esant juosmeninės  dalies pažeidimui       vertikalizuojama      praėjus      2 mėnesiams     po     traumos/operacijos.      Prieš vertikalizacija          užsakomi           individualūs ortopedijos gaminiai. Po traumos ar operacijos juosmeninėje dalyje pacientas sodinamas po 3 -4 mėnesių


8. 2 lentelė. Fizinių pratimų pobūdis atsižvelgiant į judėjimo pokyčius (Epifanov V., 2001)
Pratimų rūšis
Vangumas
Spastika
1.   Impulsų siuntimas
būtinas
nebūtinas
2.   Masažas
gilus
paviršinis
3.   Pratimai           izoliuotiems pareziniams raumenims
netikslingi
labai svarbūs
4.   Kova       su      padidėjusiu refleksiniu jaudinimu
nereikalinga
būtina
5.   Pratimai,              tolinantys raumenų tvirtinimosi taškus
kontraindikuotini
indikuotini
6.   Jėgos pratimai
būtini
kontraindikuotini
7.   Gydymas padėtimi
būtinas
būtinas
8.   Judesiai vandenyje
indikuotini
labai svarbus
9.   Atraminės             funkcijos vystymas
būtinas
būtinas
10. Pratimai,              artinantys raumenų tvirtinimosi taškus
indikuotini
kotraindikuotini