Centrinės nervų sistemos funkcijos pažeidimai sportuojant.

 Centrinės nervų sistemos funkcijos pažeidimai sportuojant.
Iš CNS ligų tarp sportininkų labiausiai paplitusios neurozės ir į neurozes panašios – neurastenija, isterinė neurozė, įkyrios būklės neurozė, psichastenija, kardioneurozė ir kt. Pagrindinės priežastys, sukeliančios sportininkų neurozes, yra psichinis ir fizinis pervargimas, vidiniai ir išoriniai konfliktai, nepaliaujamas psichiškai traumuojančių faktorių srautas, aukštosios nervinės veiklos emocinės ir intelektualios sferų pertempimas, organiniai smegenų pažeidimai, galvos smegenų traumos, visiškas režimo nepaisymas. Dopingo ir svaigalų vartojimą, rūkymas irgi paspartina šių ligų pasireiškimą.

NEUROSTENIJOS – būna dvi stadijos: 

Hipersteninė (jos būdingas požymis yra vidinio aktyvaus slopinimo susilpnėjimas) ir hiposteninė (būdingas požymis yra slopinimo ir dirginimo procesų susilpnėjimas).
Hipersteninėje ligos stadijoje sportininkas skundžiasi periodiškai besukeičiančia nuotaika, padidėjusiu jautrumu. Sportininkas sunkiai užmiega, įtemptai laukia nemigos, miegas būna paviršutiniškas. Ligonis daugiau prakaituoja, dažniau plaka širdis, jaučia galvos skausmus. Sumažėja jo lytinis aktyvumas, susilpnėja erekcija.
Hiposteninėje ligos stadijoje sportininkas jaučia bendrą silpnumą, nuovargį, mieguistumą dieną ir nemigą naktį, nenorą treniruotis. Jis išglebęs, išsiblaškęs, užslopintas, apatiškas. Ligai įtakos turi ir psichiškai traumuojantys faktoriai bei pervargimas.
Isterinė neurozė pasireiškia psichiškai traumuojančiomis sąlygomis, ypač meniškos prigimties žmonėms, dažniausiai moterims

Isterinės neurozės simptomai tokie: 
§  Sutrinka judesiai (ligonis dreba, raitosi ant grindų, muša rankomis ir kojomis, išsilenkia lanku, urzgia, staugia, kandžiojasi ranka.
§  Pasireiškia sensoriniai sutrikimai (sumažėja jautrumas, skausmo pojūtis ir kt.)
§   Psichiniai sutrikimai  (baimė, depresija, laikinas sąmonės netekimas)

Isterijos priepuolis kyla dėl didelio užsispyrimo, nenoru skaitytis su aplinkiniais, norint bet kokioje situacijoje išlaikyti savąjį „aš“ . priepuolis gali tęstis nuo kelių minučių iki kelių valandų ir gali būt nutrauktas netikėto garso., lengvo smūgio bei kitų išorinių veiksnių (apliejus šaltu vandeniu).
                     
Įkyrios būklės neurozė. Ligonius kankina įvairios įkyrios mintys,. Sportininkas gali skųstis be perstojo jį persekiojančiais skausmais, jį erzina, nervina mintys, kad nesugebės atlikti reikiamų technikos elementų, ypač per atsakingas varžybas, kad patirs traumą, pralaimės, baimė , kad susirgs kokia nors sunkia liga ir kt. Dažnai pats sportininkas supranta savo nusiskundimus esant nepagrįstus.

Psichastenija – pasireiškia kaip asteninė psichopatija. Ja sergantiems ligoniams būdingas pavojinga įtarumas. Psichastenija paprastai sąlygoja psichinės traumos. Sportininkai susirgę šia liga, saugojasi įsivaizduojamų nemalonumų, abejoja savo veiksmų teisingumu, visada laukia tik blogo, būna sumišę, drovūs, neryžtingi, neaktyvūs.

Kardioneurozė – tai liga, kurios patogenezėje svarbią vietą užima nerviniai psichiniai išgyvenimai bei fizinis pertempimas, dažniausiai dėl režimo nesilaikymo, dėl stiprios kavos, svaigalų vartojimo., rūkymo.  Kardioneurozė yra viena iš daugelio vidaus organų neurozių pasireiškimo formų. Dažniausiai pasitaiko kvėpavimo, šlapinimosi, lytinės ir kt neurozės.

Sergant neuroze sportininkams neleidžiama dalyvauti varžybose, jam sumažinami treniruočių krūviai, skiriamos papildomos poilsio dienos ar net kelios savaitės.