Kraujo transportinės ir apsauginės funkcijų pakitimai sportuojant. Miogeninė leukocitozė.

Kraujo transportinės ir apsauginės funkcijų pakitimai sportuojant. Miogeninė leukocitozė.
Kraujo funkcija transportuojant kvėpavimo dujas.
Kraujo sistema organizme atlieka pačias įvairiausias funkcijas. Dėl to ben­droji kraujo analizė medicininių tyrimų metu yra vienas pagrindinių labora­torinių tyrimų, kuriuo remiantis vertinama eritrocitų, leukocitų ir trombocitų gamyba, diagnozuojamas jų kitimas dėl krūvių, kontroliuojamas gydymo ir re­abilitacijos priemonių efektyvumas ir kt. Sporto medicinoje daugiausia dėmesio skiriama kvėpuojamajai ir apsauginei kraujo funkcijai. Kvėpuojamąją funkciją atlieka eritrocitai, tiksliau - juose esantis hemoglobinas, kuris perneša deguonį.
3
Tai, kad kraujas nuo gimimo iki mirties aprūpina audinius deguonim, maisto ir kt. medž., išgauna iš audinių anglies dvideginį ir kt. medž. Eritrocitai- tai raudonosios kraujo ląstelės, deguonies pernešėjas iš plaučių į audinius. Jos grįžta į plaučius "ne tuščiom"- atkeliauja prisijungusios medž. apykaitos atliekų- anglies dvideginis, kuris yra pašalinamas. 

Eritrocitų f-ją lemia hemoglobinas, kuris geba jungtis su deguonim. Hemoglobino kiekis eritrocituose lOOmt. Sveiko vyro kraujy jo esti l4-l6g, mot.-12-l4g. Prisotintas deguonies kraujas teka arterine sist., o be deguonies su anglies dioksidu- venine sist. Įsotintas deguonim kraujas vadinamas arteriniu. Veikiant eritrocitų fermentams jis audiniuose virsta veniniu ir vėl grįžta į plaučius.

Kraujo apsauginę funkciją atlieka liaukocitai: granuliocitai ir limfocitai. Granuliocitai skirstomi į neurofilus, bazofilus, eozinofilus ir monocitus. Leukocitų kiekis varijuoja priklausomai nuo virškinimo, fiz.krūvio ir pan. Liauko-citozė-tai liaukocitų kiekio padidė-jimas uždegimo metu. Šiuo atveju liaukocitų jiekis gali padidėti iki 20.000 ir daugiau.Liaukonenija-tai liaukocitų sumažėjimas iki 4000.Jis atsiranda apsišvitinus arba kepenų ligų metu.Liaukocitų norma turi būti 5-8 tūks./mmkūb.Niaurofilai gamina bakteriocidines ir pirobenines medž-iagas, kurios dalyvauja uždegiminių procesų metu.

Eozinofilai dalyvauja įv, alerginėse reakcijose.Jų pagausė-jimas iki 10-12 % stebima sergant, pvz.bronchine astma. 
Bazofilų skai-čius retai padidėja. Jis dalivauja alerginių reakcijų metu. limfocitai-imunologinė apsauga. B,T limfocitai turi specifinius receptorius apsaugo kūnelių imunitetą. Limfocitozė-sport. pasitaiko retai. Būna kai pasitaiko kokliušas TBC, 
Bazedovo liga. Monocitai alieka fagocitinė funkcija nespec. Apsauga nuo antigeno. Trumpa monocitozė-priklauso virusiniams susirgimams, ilga-chroniškoms ligoms.


Miogeninė leukocitozė. Padidėjęs leukocitų kiekis išsivys-to dėl fiz.krūvio, prikaluso nuo jo intensyvumo ir org-mo funkc.būklės. 
jos stadijos: 
1. Limfocitinmė-nedidelis leukocitų ir limfocitų padidėjimas. Ji atsiranda po trumpalaikio krūvio, dėl krūvio paskirstymo pakitimų ir didesnio limfocitų kiekio patenkančio į kraujo apykaitą. Tuomet laikoma, kad sportininko funkc.būklė gera. Ji tada stebima atliekant tiek sunkų tiek ir lengvesnį fiz.darbą. 
2. Neutrofitinė. Atsiranda ligų ar intensyvių krūvių metu. padidėja leukocitų kiekis, neutrofilų kiekis. 3. Intoksikacinė.  
Jos yra du variantai :
  • a) reguliacinė (būdinga didelė leukocitozė, neurofilų kiekis, sumažėjęs limfocitų kiekiu, išnykę enzofilai). 
  • b) degeneratyvinė( sumaž. bendras leukocitų kiekis, padid.jaunų jų formų kiekis, išnyksta limfocitai, eozinofilai). 


Intoksikacinė forma išsivysto po labai intensyvių fiz.krūvių, kurie neatitinka pasiruošimo lygio, funkc. org-mo galimybių. Neurofilinė ir intoksikacinė formos pažymi org-mo sumažėjusią funkcinę būklę.