Sportininko hemodinamikos tyrimas, vertinimas, ypatumai ramybėje ir krūvių metu

Sportininko hemodinamikos tyrimas, vertinimas, ypatumai ramybėje ir krūvių metu.
Bendrieji sportinės širdies ypatumai vertinami vadovaujantis kraujotakos, arba hemodinamikos, rodikliais, apibūdinan­čiais kraujo kiekį, išstumiama iš skilvelių į kraujo apytakos ratus.
Sporto medicina kraujotakai tirti dažniausiai taiko reografijos ir echokardiografijos metodus. Reografijos metodas pagrįstas gyvų audinių elektri­nio pasipriešinimo pulsinių pokyčių užrašymu, lei­džiant pro juos aukštadažnę elektros srovę. Kraujas yra skysta terpė, kuriai būdinga mažesnė varžų, lyginant su aplinkiniais audiniais.
Vienas iš pagrindinių hemodinamikos rodiklių yra sistolinis tūris, t.y. kraujo kiekis, kurį širdis kiekvienos sistolės metu išstumia iš skilvelių i didįjį ir mažąjį kraujo apytakos ratus. Sveikų nesportuojančių asmenų sistolinį tūrį ramybės metu sudaro 40-90 ml kraujo. Sportininkų sistolinis turis dažniau­siai svyruoja 50-100 ml.
Pagrindinis hemodinamikos rodiklis yra minutinis širdies tūris (MŠT) - kraujo kiekis, kurį širdis išstumia į kraujo apytaką per vieną minutę. MŠT rodo audinių aprūpinimą krauju ir su tuo susijusį maisto medžiagų ir O2 tiekimą audiniams bei CO2 pašalinimą iš jų. MŠT priklauso nuo kūno konstitucijos, kūno padėties, lyties, amžiaus, kūno paviršiaus ploto, treniruotumo ir daugelio kitų veiksnių. Sveikų netreniruotų asmenų raumenų ramybės metu minutinis širdies tūris, kūnui esant horizontalios padėties, yra 3-6 l/min., o vertikalios – 2,5-5 l/min.


Hemodinamika priklauso ir nuo funkcinės arterijų sistemos būklės, kuri sportininkų dažniausiai atitinka amžiaus standartus. Jeigu jaunų sveikų žmonių pulso bangos plitimo greitis yra 5-6 m/sek., tai treniruotų sportininkų ji dažniau būna ties apatine normos riba, t.y. sportininkams nustatoma pulso bangos plitimo greičio mažėjimo tendencija. Be to, sportininkų didžiosioms stambiosioms arterijoms būdingos geresnės tąsumo ir standumo savybės, ku­rios gerina kraujo išvarymą iš širdies į arterijų sistemą. 
Fizinio krūvio metu funkcinė arterijų būklė kinta. Labai didėja pulso bangos plitimo greitis ir mažėja periferinis pasipriešinimas, kurį lemia arteriolės. Arteriolės turi gana storą lygiųjų raumenų sluoksnį, ir jų skersmens pokyčiai sukelia ryškius pra­tekančio kraujo tūrio kitimus. Arteriolės vadinamos arterijų sistemos čiau­pais ir lemia į audinius pratekančio kraujo kiekį.