Sportininkų Hipotenzija, ribinė hipertenzija ir hipertenzija.

Sportininkų arterinio kraujospūdžio tyrimas. Hipotenzija, ribinė hipertenzija ir hipertenzija.
Sistolės metu susitraukdamas kairysis skilvelis sukelia tam tikrą spau­dimą, kuris išstumia kraują į aortą. Kraujas, veikiamas spaudimo gradiento, teka kraujagyslėmis. Juo kraujagyslės yra toliau nuo širdies, juo spaudimas jose yra mažesnis. Didžiausias kraujo spaudimas yra aortos ir stambiųjų arte­rijų, o mažiausias- tuščiųjų venų. Kraujospūdis yra vienas iš reikšmingų he­modinamikos rodiklių, - medicina, taip pat ir sporto medicina, jam teikia svarbią reikšmę.
Arterinis kraujospūdis - tai kraujo, išstumto iš kairiojo skilvelio, spaudimas, kurį jis sukelia į arterijų sieneles tekėjimo kryptimi. Arterinis kraujospūdis skiriamas į sistolinį, diastolinį, pulsinį ir vidutinį.
·         Maksimalus kraujospūdis, kuris būna arterijose sistolės metu, vadina­mas arteriniu sistoliniu spaudimu (sistolinis kraujospūdis, Ps). Jo dydis priklauso nuo kairiojo skilvelio sistolės metu sukurtos jėgos.
·         Minimalus spaudimas arterijose kairiojo skilvelio sistolės metu vadina­mas arteriniu diastolniu spaudimu (diastolinis kraujospūdis, Pd). Jį le­mia periferinis kraujagyslių pasipriešinimas ir kraujo ištekėjimo iš arterijų greitis.
          Vadinasi, sistolės jėga ir periferinis kraujagyslių pasipriešinimas yra du pagrindiniai veiksniai, nuo kurių priklauso arterinio kraujospūdžio dydis. Tam tikrą reikšmę kraujospūdžiui turi kraujo tūris, sudėtis, kraujagyslių standurno ir tąsumo savybės, klampumas ir kiti veiksniai.
·         Pulsimu spaudimu vadinamas skirtumas tarp sistolinio ir diastolinio spaudimų. Pulsinis spaudimas yra tiesiogiai proporcingas širdies sistoliniam tūriui ir atvirkščiai proporcingas arterijų tąsumui. Juo didesnis pulsinis spau­dimas, juo didesnis ir sistolinis širdies tūris. Sportininkų, kurių sistolinis tūris ramybės metu yra didesnis, atitinkamai ir jų pulsinis spaudimas yra didesnis, negu nesportuojančių žmonių. Sumažėjus sistoliniam tūriui, pvz., šoko metu, nukraujavus ir kt., pulsinis spaudimas mažėja. Pulsinis spaudimas vyresnio amžiaus žmonėms didėja, nes jų arterijų sienelių tąsumas mažėja.
·         Arterinis vidutinis spaudimas apibudina stumiamąją kraujo jėgą ir yra tiesiogiai proporcingas minutiniam širdies tūriui ir bendrajam periferiniam pasipriešinimui.

Kraujospūdžiui matuoti naudojamas sfigmomanometras. Jis gali būti gyvsidabrinis, mechaninis ir elektroninis. Dažniausiai arterinis kraujospūdis matuojamas žastinės arterijos, taikant auskultacijos metodą. Sfigmomanometro manžetė glaudžiai, bet neveržiant, užvyniojama žasto srityje 1-2 centimetrus aukščiau alkūnės įlinkio taip, kad guminiai vamzdeliai priglustų prie alkūnės šonu žemyn. Užsukamas sfigmomanometro varžtelis, ir balio­nėliu pripučiama oro į manžetę iki 160-170 mm Hg (prireikus, iki 200 mm Hg ir daugiau), kad kraujas nepratekėtų žastine arterija. Stetofonendoskopas dedamas ties alkūnine arterija. 
Pamažu atsukant varžtelį ir išleidžiant iš rnanžetės orą, pasiekiamas toks spaudimas, kad tik sistolės metu kraujo srovė pra­siveržia pro užspaudimo vietą. Išgirstami garsai, kurie suintensyvėjo po kurio laiko visiškai išnyksta. Garsai susidaro dėl padidėjusio kraujo tekėjimo grei­čio pro ne visiškai užspaustą arteriją, o išnyksta- kai kraujas gali laisvai te­kėti arterija sistolės ir diastolės metu. Pirmųjų išgirstų garsų metu sfigmoma­nometras rodo sistolinio kraujospūdžio dydį, o garsų išnykimo akimirką- diastolinį kraujospūdžio dydį. Arterinis kraujospūdis užrašomas atskiriant sistolinio  ir  diastolinio  kraujospūdžio  rodmenis   įžambiu  brūkšniu,  pvz., 125/65 mm Hg.

Atsižvelgiant į Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomenduojamą klasifikaciją:
·               Normalus arterinis kraujospūdis, arba normotenzija, sistoli­nis yra 100-139 mm Hg, o diastolinis - 60-89 mm Hg. Arterinis kraujospū­dis priklauso nuo žmogaus amžiaus: jaunuolių (17-18 m.) viršu­tinė kraujospūdžio riba yra 130/80 mm Hg, jaunų (19-39 m.) - 135/85 mm Hg, o vyresnių kaip 60 metų - 150/90 mm Hg. Nutukusių žmonių arterinis kraujospūdis didesnis, negu žmonių, turinčių normalią kūno masę. Rūkalių sistolinis kraujospūdis padidėja 10-20 mm Hg. Miego metu arterinis krau­jospūdis mažėja. Sportininkų arterinis kraujospūdis ramybės sąlygomis, kaip nurodo A. Dembo, atitinka sveikų žmonių norminius dydžius: sistolinis dažniausiai būna 100-130 mm Hg, o diastolinis - 60-80 mm Hg.
·               Ribinė hipertenzija. Jos metu sistolinis kraujospūdis yra 140-159 mm Hg, o diastolinis — 90-94 mm Hg. Ji nustatoma 6-7% jauno amžiaus žmonių. Arterinis kraujospūdis dažniausiai yra padidėjęs sportininkų, kurių minutinis širdies tūris ramybės sąlygomis yra gana didelis (8 l/min. ir dau­giau), o periferinis pasipriešinimas- normalus. Kibinės hipertenzijos metu kraujospūdis dažnai normalizuojasi visiškai negydant, vidaus organų poky­čių, būdingų padidėjusio kraujospūdžio ligai, nenustatoma.
·               Padidėjęs kraujospūdis, arba hipertenzija, nustatomas, jei arterinis kraujospūdis yra 160/95 mm Hg ir daugiau. Nuo jo dydžio priklauso hiper­tenzinės ligos laipsnis (nedidelė hipertenzija- iki 180/105 mm Hg, vidutinė -iki 200/114 mm Hg ir labai didelė - daugiau kaip 200/114 mm Hg), kurią rei­kia atitinkamai gydyti.

Medicinos kontrolės metu kai kuriems sportininkams ramybės metu ga­li būti nustatomas gana ryškiai padidėjęs arterinis kraujospūdis. Dažnai jis di­dėja sergant hipertenzine liga arba esant tam tikrai vidaus organų patologijai. Hipertenzija gali būti sportininkų pervargimo ir persitreniravimo vienas iš požymių, ypač dėl neracionalių treniruočių. Taip pat padidėjusį arterinį krau­jospūdį sportininkams galima nustatyti dažnų varžybų atvejais prieš startą ar net kelias dienas iki atsakingų varžybų.


·         Sumažėjęs arterinis kraujospūdis, arba hipotenzija, nustatoma, jei kraujospūdis yra mažesnis negu 100/60 mm Hg. Sportininkų arterinis kraujospūdis dažnai būna ties apatine normos riba. Kraujospūdis, mažesnis negu 100/60 mm Hg, būna kaip laikinoji (pereinamoji) sportinės formos būklė. Ji buvo pavadinta didelio treniruotumo hipotenzija, ir yra susijusi su sportine specializacija, sportiniu meistriškumu, stažu, treniruočių etapu ir kt. Treni­ruotumo hipotenzija vertinama panašiai kaip ir bradikardija, ir ji yra vienas iš sportininko funkcijų ekonomiškumo, esant dideliam treniruotumui, požymis.