Sportininkų centrinės nervų sistemos funkcinės būklės tyrimas ir vertinimas tiriant judesio latentinį periodą

Sportininkų centrinės nervų sistemos funkcinės būklės tyrimas ir vertinimas tiriant judesio latentinį periodą.
CNS f-ciniai būklei įvertinti dažnai naudojamas REAKCIOMETRIJOS metodas., kuriuo nustatomas judesio sla ptojo periodo laikas. Judesio slaptuoju, arba latentiniu, periodu vadiname laiką nuo sudirginimo pradžios iki sureagavimo į tą sudirginimą. Judesio slaptasis periodas gali būti reflekcinis ir sąmoningas.
Refleksinio judesio slaptasis periodas atitinka reflekso laiką ir apima šiuos momentus: receptoriaus sudirginimą, dirginimo perdavimą į nervinius centrus, o juose iš vienų neuronų  į kitus, dirginimo perdavimą iš centrų į efektorių ir organo latentinį periodą.

SĄMONINGO judesio slaptasis periodas apima tuos pačius momentus, kaip ir reflekcinio judesio, tačiau jo akte dalyvauja ir didžiosios galvos smegenys, jų žievė. Dalyvaujant smegenų žievei, žmogus reaguoja sąmoningai, pats įvertina dirgiklį arba išskiria jį iš kitų dirgiklių komplekso. Dėl to šis periodas vadinamas sąmoningo reagavimo laiku, arba psichine reakcija.
                      Sąmoningo  reagavimo laikui daug reikšmės turi tiriamojo individualios savybės, priklausančios nuo nervų sistemos tipo bei smegenų žievės funkcinių ypatybių. Be to, sąmoningo reagavimo laikas priklauso nuo dėmesio, nuotaikos, nuovargio dydžio, taip pat nuo įgūdžių, treniruotumo. Kiekvienam tiriamąjam būdingas maždaug vienodas reagavimo laikas atliekant tas pačias ar panašias užduotis. 

Sąmoningo reagavimo į garsą laikas yra vidutiniškai 140 msek., į šviesą – 180 msek., į odos dirginimą elektra – 155 msek,. Reagavimo laikas labai priklauso nuo užduoties. Kuo sudėtingesnė (deferencijuota) užduotis, tuo daugiau reikia laiko ją įveikti.jeigu skirtumas tarp sudėtingo ir nesudėtingo reagavimo laiko yra didesnis negu 100 msek,. Laikoma, kad nervinių procesų paslankumas nedidelis, o reagavimas lėtokas, užslopintas. Klaidų skaičius rodo, kad yra galvos smegenų žievės dirginimo procesų persvara: tiriamasis reaguoja greičiau negu įvertina dirgiklis, nes slopinimo procesai nesulaiko greito sudirginimo.

CNS f-cinę būklę galma įvertinti KOREKTŪRINIU tyrimo metodu. Tam naudojamos specialios korektūrinės lentelės, kuriose tiriamasis per tam tikrą laiką  turi išbraukti vieną arba keletą ženklų. Rezultatai vertinami pagal bendrą peržiūrėtų ženklų ir padarytų klaidų skaičių. Korektūrinio tyrimo duomenys įvertina tokius NS f-cinės būklės ypatumus, kaip judesio reakcijos specializacijos ir įsitvirtinimo greitį, taip pat tas aukštosios nervinės veiklos ypatybės.

                      Sportininko CNS tyrimai leidžia išsiaiškinti organizmo f-cinės būklės ypatumus ir pokyčius dėl treniruočių ir varžybų, kai kurias pasireiškiančias ligas. Nervų sistemos sutrikimas užima svarbią vietą bendrojo sportininkų ligų struktūroje. Dažnai tų ligų priežastys yra neracionalios sporto treniruotės, kuriose fiziniai ir psichiniai krūviai viršija organizmo f-cines galimybes, visų pirma nervų sistemos, sukelia pernelyg didelę psichinę įtampa.