Sportininkų gyvybinės plaučių talpos, kvėpavimo raumenų ir bronchų praeinamumo tyrimas ir įvertinimas

Sportininkų gyvybinės plaučių talpos, kvėpavimo raumenų ir bronchų praeinamumo tyrimas ir įvertinimas.
Pats paprasčiausias tyrimas, leidžiantis spręsti apie kvėpavimo sistemos pajėgumą, yra gyvybinės plaučių talpos (GPT) nustatymas. Tyrimo duomenys labai priklauso nuo krūtinės ląstos padėčių, kurios lemia skirtingą oro kiekį plaučiuose.
  Krūtinės ląstos padėtys yra tokios:
1)      maksimalaus įkvėpimo;
2)      maksimalaus iškvėpimo;
3)      normalaus (įprasto ramybės būklės) įkvėpimo;
4)      normalaus (įprasto ramybės būklės) iškvėpimo.

GPT nustatoma vandeniniu spirometru. Tiriamasis nusivalo spiritu sumirkyta vata spirometro kandiklį ir patikslina, ar spirometro skalės rodyklė yra ties nuliu. Po to maksimaliai įkvėpia, įkvėpimo “viršūnėje” stipriai prispaudžia prie lūpų spirometro kandiklį ir, užspaudęs nosį, neskubėdamas maksimaliai iškvepia į spirometrą. Tai yra faktinė GPT. Tyrimas pakartojamas kelis kartus ir užrašomi didžiausi 2 – 3 rodmenys.

Nustatant GPT sudėtines dalis, darbo eiga tokia pati. Normaliai įkvėpus ir po to normaliai iškvėpus, nustatomas kvėpuojamasis tūris. Tiriamajam maksimaliai įkvėpus, o po to normaliai iškvėpus, nustatoma įkvėpimo talpa. Iš šio dydžio atėmę kvėpuojamąjį tūrį nustatome įkvėpimo rezervinį tūrį. Tiriamajam po normalaus iškvėpimo pro nosį maksimaliai iškvėpus pro burną į spirometrą, nustatomas iškvėpimo rezervinis tūris.

GPT tyrimo duomenis galima vertinti žinant tiriamojo norminius dydžius, kurie priklauso nuo amžiaus, lyties, antropometrinių duomenų. Norminis GPT dydis nustatomas remiantis Antonio – Venrato formule, kurios norminė GPT yra lygi pagrindinei medžiagų apykaitai, padaugintai – vyrų iš koeficiento 2,6, o moterų – 2,3. Vyrų ir moterų pagrindinė medžiagų apykaita nustatoma remiantis Hariso – Benedikto lentelėmis.

Norminį GPT dydį galima nustatyti iš regresijos lygčių, kurias rekomendavo Europos pulmonologų draugija, standartizuodama plaučių funkcijos tyrimus. Asmenų, kurie yra daugiau kaip 18 metų, norminė GPT yra:
Vyrų = 0,06´ ūgis(cm) – 0,028´amžius(m) – 4,45;
Moterų = 0,0466´ūgis(cm) – 0,026´amžius(m) – 3,28;
Tiriamojo sportininko norminiai GPT dydžiai apskaičiuojami remiantis Antonio  - Venato formule ir EPD regresine lygtimi. Toliau nustatoma, kiek procentų faktinė GPT sudaro norminės. Tai apskaičiuojama iš formulės:
nustatytas tūris : norminė GPT´100;
Esant normaliai kvėpavimo aparato funkcinei būklei, faktinė GPT sudaro 85-115% norminės (100±15%);
Vertinant GPT sudedamųjų dalių dydžius, apskaičiuojama, kiek procentų nustatytieji tūriai sudaro visos gyvybinės plaučių talpos. Skaičiuojama iš formulės:
nustatytas tūris : faktinė GPT´100.
Normalus kvėpuojamais tūris sudaro 10-15%, rezervinis įkvėpimo tūris 55-60% ir rezervinis iškvėpimo tūris – 25-30% visos gyvybinės plaučių talpos.

Bronchų praeinamumui įvertinti naudojami šie funkciniai mėginiai:

1)      Forsuota GPT – nustatoma taip, kaip GPT įprastomis sąlygomis, tik tiriamasis maksimaliai greitai iškvėpia . Tai padeda įvertinti bronchų praeinamumą. Nustatę forsuotą GPT, palyginame ją su faktine GPT ir vertiname pakitimus. Normali forsuota GPT yra 200-300 ml mažesnė už faktinę. Jei skirtumas didėja, vadinasi bronchų praeinamumas yra pablogėjęs.
2)      Spirografija galima nustatyti bronchų praeinamumą. Tuo tikslu atliekamas Tifno mėginys – maksimaliai įkvėpus, reikia kuo greičiau iškvėpti orą į spirografą. Kreivė parodo, kiek oro iškvepiama per 1 sekundę. Sveiki asmenys per 1 sekundę gali iškvėpti 80-85% GPT, o sportininkai – daugiau.
3)      Dar tiksliau bronchų praeinamumas (l/s) išmatuojamas pneumotachometru, kurį sudaro manometras, turintis dvi skales, ir daviklis, kurio diametras gali būti 20 ar 10 mm. Tiriamasis nusivalo spiritu sumirkyta vata daviklio antgalį, persuka matuojamo bloko rankenėlę prie užrašo “iškvėpimas”, giliai įkvepia, apžioja  daviklio antgalį ir maksimaliai giliai ir greitai iškvepia. Tiriantysis užrašo pneumotachometro duomenis, atitinkančius iškvepiamo oro tūrio greitį. Po to tiriamasis persuka matuojamojo bloko rankenėlę prie užrašo “įkvėpimas”, giliai iškvėpia, apžioja daviklio antgalį ir maksimaliai giliai ir greitai įkvėpia.

Norint vertinti maksimalų oro tūrio greitį, būtina jį palyginti su norminiu dydžiu. Pastarąjį nustatome faktinę GPT padauginę iš koeficiento 1,24. Toliau nustatome, kiek procentų faktinis oro tūrio greitis sudaro norminio. Jį apskaičiuojame iš formulės:

faktinis oro tūrio greitis : norminis oro tūrio greitis´100
Esant normaliam bronchų praeinamumui, maksimalus oro tūrio greitis iškvepiant ir įkvėpiant yra vienodas ir sudaro 85-115% norminio (100±15%). Bronchų praeinamumas nuo reikiamo gali skirtis ne daugiau kaip 20%. Ištvermės sportininkų jis paprastai yra didesnis už nesportuojančių.

Kvėpavimo raumenų jėgos tyrimas ir įvertinimas.
Plaučių ventiliacijai svarbi yra kvėpavimo raumenų jėga, ypač iškvėpimo raumenų. Pastariesiems nugalėti tenka daug didesnį kvėpavimo takų pasipriešinimą, negu įkvėpimo. Kvėpavimo raumenų jėga tiriama pneumotonometru. Tiriamasis paima pneumonometrą, nuvalo spiritu kandiklį, giliai įkvėpia ir, gerai prispaudęs prie lūpų kandiklį, stipriai iškvėpia. Tiriantysis užrašo pneumatonometro rodmenis, atitinkančius iškvėpimo raumenų jėgą. Tikslinga matuoti 3-5 kartus ir nustatyti vidurkį. Normali įkvėpimo raumenų jėga yra apie 50-60, o iškvėpimo – apie 80-150 mm Hg stulpelio.
Nustačius faktinę iškvėpimo raumenų jėgą, apskaičiuojama norminė. Norminė iškvėpimo  raumenų jėga sudaro 0,1 dalį pagrindinės medžiagų apykaitos. Naudojantis Hariso – Benedikto lentelėmis nustatoma pagrindinė medžiagų apykaita ir ji padauginama iš 0,1. Nustatytas skaičius atitinka norminę iškvėpimo raumenų jėgą. Vertinant faktinę raumenų jėgą, reikia nustatyti, kiek procentų ji sudaro normines. Apskaičiuojam iš formulės:
faktinė jėga : norminė jėga´100.

Normali iškvėpimo raumenų jėga sudaro 85-115% norminės (100±15%).