Treniruočių krūvio vertinimas tiriant išorinius nuovargio požymius, kūno masę, puslą, kraujospūdį

Treniruočių ir varžybų krūvio vertinimas tiriant išorinius nuovargio požymius, kūno masę, puslą, kraujospūdį ir atliekant ortostatinį mėginį.
Anamnezė ir  išorinių nuovargio požymių stebėjimas. Remiantis jais gydytojas ir treneris gali įvertinti sportininko organizmo bendrą būklę, fizinės įtampos bei nuovargio laipsnį. Prieš užsiėmimą išsiaiškinam sportininko savijauta, bendro nuovargio jautimą, norą treniruotis ir tt.  

Per treniruotes taip pat išsiaiškinama, kokia sportininko savijauta, jo subjektyvi nuomonė dėl poilsio intervalų trukmės, atskirų pratimų atlikimo sunkumus ir tt. Jeigu sportininkas turi kokių nors nusikundimų per treniruotes ar po jos, vadinasi, fiziniai krūviai neatitinka jo pasiruošimo lygo arba yra kokie nors sveikatos sutrikimai.

§  IŠORINIŲ NUOVARGIO POŽYMIŲ STEBĖJIMAS treniruočių metu  leidžia įvertinti nuovargio laipsnį. Vizuoliai stebint kreipiamas dėmesys į odos atspalvį, prakaitavimą, kvėpavimo pobūdį, judesių koordinaciją, dėmesį.
Normali odos spalva arba vos pastebimas jos paraudimas, nežymus jos prakaitavimas, padažnėjęs kvėpavimas, normali judesių koordinacija ir eisena rodo, kad nesama nuovargio, arba, jei yra, tai mažo laipsnio nuovargis.
Vidutinio laipsnio nuovargiui būdinga veido odos paraudimas, stiprus prakaitavimas, gilus padažnėjęs kvėpavimas, judesių koordinacijos sutrikimas atliekant  pratimus,  nepasitikintis žingsnis, svirduliavimas einant.
Didelio laipsnio nuovargis, besiribojęs su pervargimu būna tuomet, kai matyti ryškus odos paraudimas ar pablyškimas, gausus prakaitavimas, labai padažnėjęs, paviršutinis net netvarkingas kvėpavimas, akivaizdus judesių koordinacijos ir dėmesio sutrikimas.

§  KŪNO MASĖS MATAVIMAS. Jis atliekamas, jeigu yra  svarstyklės treniruočių vietose. Sportininkai sveriami prieš treniruotes ir tuoj po jos. Treniruočių metu paprastai netenkama 2-3% Dideli masės nuostoliai per treniruotę rodo nepakankamą fizinį pasiruošimą, o maži – nepilną krūvį per užsiėmimus.

§  PULSO DAŽNUMO NUSTATYMAS. Jis atliekamas prieš užsiėmimą, po apšilimo, atskirų pratimų, poilsio intervalų  arba sumažėjus fizinio krūvio  intensyvumui. Pulsui per užsiėmimą esant 100 – 130 k/min krūvis nedidelio intensyvumo.. jei pulsas 140-170k./min. Tai krūvis vidutinis ar net didesnis už vidutinį intensyvumą. Esant  pulsui 180 -200k./min., turime krūvį viršijantį sportininko galimybes. Svarbu įvertinti pulso atstatymą po fizinių krūvių. Gerai treniruotų sportininkų pulsas per 60 – 90 s sumažėja nuo 180 – 160 k./min, iki 120k./min.

§     KRAUJOSPŪDŽIO MATAVIMAS.  Jis leidžia įvertinti pokyčius, apibūdinančius organizmo adaptacija fiziniams krūviams. Priklausomai nuo medicininės o pedagoginės kontrolės uždavinių arterinis kraujospūdis visuomet matuojamas prieš treniruote, o vėliau:

1.    Arba po kiekvieno pratimo ir poilsio intrevalų tarp jų.
2.    Arba po atskirų pratimų serijų ir atsistatymo periodu po jų.
3.    Arba tik po atskirų treniruotės dalių.

Įvertinant kraujospūdžio pokyčius atsižvelgiama į sistolinį, diastolinį ir pulsinį spaudimą.
Pagal sistolinio spaudimo pakitimus sprendžiama apie krūvio dydį ir kardiovaskulinės sistemos reakcija į tą krūvį. Jeigu sistolinis spaudimas 180-200 mmHg,  tai krūvis didelis, o kardivaskulinės sistemos reakcija stipri, jei 140-170mmHg, tai krūvis vidutinis ir kardiovaskulinis sistemos reakcija vidutinė, sistolinis spaudimas 130-140 mmHg, tai krūvis nedidelis, o kardiovaskulinės sistemos reakcija į tą krūvį silpna. Esant gerai adaptacijai sistolinio spaudimo ir pulso pokyčiai eina lygiagrečiai. Pablogėjusiai adaptacijai būdinga tai, kad sumažėja sistolinis spaudimas, o pulsas lieka tas pats arba padažnėja.

Diastolinis spaudimas, esant normaliai kardiovaskulinės sistemos reakcijai į fizinį krūvį, šiek tiek sumažėję, arba iš esmės nekinta.


§  ORTOSTATINIS MĖGINTS. Jis leidžia įvertinti organizmo f-cijų atsistatymo laipsnį po buvusių treniruočių. Dėl to šis mėginys dažniausiai atliekamas rytais, sportininko pulsas skaičiuojamas dar jam gulint lovoje, o po to išlipus iš patalo. ( normaliai skiriasi 10-12 dūžių per 1 min.). jeigu reikia įvertinti visos dienos treniruočių krūvius, tai ortostainis mėginys atliekamas ryte ir vakare. Jeigu kasdien atliekant ortostatinį mėginį pastebimi nežymūs pulso svyravimai (lyginant padėties gulint su stovint), vadinasi šiuo atvėju sportininko organizmas lengvai susidoroja su treniruočių krūviais. Jeigu mėginio rodikliai būna gerokai padidėję, vadinasi organizmas nevisiškai atsistato nuo vienos treniruotės iki kitos ir rytdienos ar mikrociklo treniruotes pradeda esant pablogėjusiai  f- nei būklei.